هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶

گروه بندی تیمها جام جهانی ۲۰۱۴

گروه بندی

سایت گل- قرعه‌کشی مرحله دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی دقیقا یک هفته دیگر در کوالالامپور مالزی برگزار خواهد شد. روز جمعه ۱۹ اسفندماه ایران چهار همگروهی خود را بر اساس سیدبندی اعمال‌شده خواهد شناخت.

فیفا برای سیدبندی بر اساس رنکینگ سال ۲۰۱۱ تیم ها عمل می‌کند و بر این اساس تیم‌های ژاپن و استرالیا که دو تیم نخست آسیا هستند سرگروه می‌شوند و تیم‌های کره جنوبی و ایران در رده دوم گروه‌های‌شان قرار می‌گیرند.

سیدهای اول تا پنجم به این صورت طبقه‌بندی شده‌اند.

سید یک : استرالیا و ژاپن

سید دو : ایران و کره‌‌جنوبی

سید سه : ازبکستان و عراق

سید چهار : اردن و عمان

سید پنج : قطر و لبنان

نکته قابل توجه در این لیست به حداقل رسیدن تعداد تیم‌های چشم‌بادامی شرق آسیاست. چین، کره شمالی، تایلند و… حذف شده‌اند و از سید دوم به بعد هیچ تیم چشم‌بادامی در میان اسامی نیست.

ژاپن یا استرالیا؟

تنها تیم شرق آسیا که ممکن است با ما همگروه باشد ژاپن است یعنی اگر ایران با استرالیا همگروه شود برای اولین بار هیچ تیمی از شرق آسیا در مسیر صعود ما نخواهد بود. این در حالی است که چهار سال قبل ایران برای صعود به جام‌جهانی با کره جنوبی و کره شمالی همگروه بود که از قضا همین دو تیم از گروه ما صعود کردند.

کی‌روش گفته از میان دو تیم سید اولی همگروه شدن با استرالیا را به ژاپن ترجیح می‌دهد. اما شاید با توجه به بعد مسافت تا اقیانوسیه که می‌تواند در بازی‌های فشرده خردادماه اسباب دردسر ایران شود، ژاپن حریف مناسب‌تری نسبت به استرالیا باشد.

ازبکستان یا عراق؟

در سید سوم از میان دو تیم ازبکستان و عراق یک تیم با ما همگروه خواهد شد. عراق یک رقیب سنتی و دیرینه است که آخرین بار در جام ملت‌های۲۰۱۱ مقابل ایران شکست خورده و عبور از این تیم همیشه برای ما دردسرساز بوده است. برعکس عراقی‌ها ازبکستان همیشه حریف خوش‌یمنی برای ایران بوده اما یک نکته را هم نباید از نظر دور داشت. تیم ملی ازبکستان در بهترین روزهای خودش قرار دارد و با ۱۶امتیاز بهترین تیم دور اول بوده است. تیمی که در آخرین روز ژاپن را در توکیو شکست داده می‌تواند سورپرایز ویژه و شگفتی‌ساز مرحله دوم باشد.

اردن یا عمان؟

صعود اردن نسبت به عمان خیلی قاطع‌تر و با امتیاز بالاتری به دست آمده است. اردن صعودش را قبل از روز آخر قطعی کرده بود و اگر بازی تشریفاتی روز آخر را به چین واگذار نمی‌کرد می‌توانست رتبه اول گروهA را هم از چنگ عراق دربیاورد. اما عمان صعود جالب و دراماتیکی داشت. این تیم سه بازی دور رفت را با یک امتیاز و در رده آخر به پایان برد اما با دو برد و یک تساوی در دور برگشت تایلند و عربستان را گرفت و صعود کرد.

قطر یا لبنان؟

لبنان برای صعود از گروهB کویت و امارات را کنار زد و پیروزی ۲-۱ مقابل کره جنوبی نقطه اوج نتایجش بود. قطر هم که روز آخر و با گل دقایق آخر در تهران به جمع صعودکننده‌ها اضافه شد. لبنان در تقابل‌های کم‌تعدادش با ما هرگز لقمه گلوگیری نبوده اما قطر می‌تواند همگروهی دردسرسازتری در دور دوم باشد. البته یک نکته را هم نباید از نظر دور داشت. با اتفاقاتی که چهارشنبه گذشته در تهران رخ داد شاید قطر نمک‌گیر ایران شده باشد و بتوان به مهر و محبت این تیم در صورت همگروهی در دور بعدی امیدوارتر بود!