افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

دستگیری دستبرد زنندگان به کارآموزان رانندگی

دستبرد به کارآموزان رانندگی
با مراجعه کارآگاهان به محل کشف خودرو مشخص شد که دو سرنشین خودرو با سرعت بسیار زیاد و در حین اجرای حرکات نمایشی به شدت با تیر چراغ برق تصادف کرده، اما پس از تصادف از محل متواری شده‌اند؛ کارآگاهان که اطمینان داشتند دو سرنشین خودرو سوناتا همان متهمان تحت تعقیب آنها هستند به تحقیق از شاهدان صحنه تصادف پرداختند.

تهران امروز: دو سارقی که با حمله به ماشین‌های کارآموزان رانندگی وسایل آنها را به سرقت می‌بردند با قرار وثیقه دو میلیارد تومان راهی زندان شدند.

اوایل تیرماه امسال ماموران پلیس در جریان ربوده شدن یک اتومبیل سوناتا در فلکه دوم صادقیه قرار گرفتند. صاحب این خودرو به ماموران گفت: برای چند لحظه از ماشین پیاده شدم تا یک روزنامه خریداری کنم و به همین علت و با تصور اینکه فاصله چندانی از خودرو ندارم، خودرو را به صورت موتور روشن در کنار خیابان پارک کرده بودم که ناگهان دو جوان سوار ماشین شدند و قبل از آنکه من متوجه چیزی شوم، به سرعت از محل گریختند.

همزمان با اقدامات پلیسی جهت شناسایی و دستگیری سارقان خودرو، چندین مالباخته با مراجعه به پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام کردند که کیف و وسایل همراه آنها توسط سرنشینان یک دستگاه سوناتا نقره‌ای رنگ به شماره پلاک مشخص مورد سرقت قرار گرفته است؛ تیم مبارزه با کیف‌قاپی پایگاه دوم، در بررسی مشخصات به دست آمده از خودرو سارقان اطلاع پیدا کرد که کیف‌قاپی‌های انجام شده توسط همان سارقان خودرو مسروقه انجام شده است.

با شناسایی تعدادی از مالباختگان و انجام تحقیقات مشخص شد که بیشتر آنها از میان زنان کارآموزی هستند که در حین آموزش رانندگی، در حالی که کیف و وسایل همراه آنها غالبا در صندلی عقب خودرو قرار داشته، مورد سرقت قرار گرفته‌اند.

برابر نتایج به دست آمده از تحقیقات مشخص گردید عمده سرقت‌ها از زنان کارآموزی که به همراه مربی زن در حال آموزش رانندگی بودند انجام شده است. به علت عدم مهارت کافی در هدایت خودرو از سوی مالباختگان و در واقع همان کارآموزان رانندگی، خیابان‌ها و میادین خلوتی از سوی مربی برای آموزش رانندگی انتخاب می‌شد که همین موضوع زمینه را برای ارتکاب سرقت فراهم و سارقان نیز پس از نزدیک شدن به خودرو تحت آموزش رانندگی و بعضا ایجاد مزاحمت برای سرنشینان خودرو، در یک لحظه از توقف خودروها استفاده و با باز کردن در عقب آنها اقدام به سرقت کیف و وسایل موجود در صندلی عقب کرده و به سرعت نیز از محل متواری می‌شدند.

روز ۹ تیرماه ماموران اطلاع پیدا کردند که خودرو تحت تعقیب آنها، به صورت رها شده در محدوده اتوبان آیت‌الله کاشانی، کوچه سازمان آب کشف شده است.

با مراجعه کارآگاهان به محل کشف خودرو مشخص شد که دو سرنشین خودرو با سرعت بسیار زیاد و در حین اجرای حرکات نمایشی به شدت با تیر چراغ برق تصادف کرده، اما پس از تصادف از محل متواری شده‌اند؛ کارآگاهان که اطمینان داشتند دو سرنشین خودرو سوناتا همان متهمان تحت تعقیب آنها هستند به تحقیق از شاهدان صحنه تصادف پرداختند.

یکی از شاهدان تصادف در خصوص لحظه تصادف و سرنشینان خودرو به کارآگاهان گفت: من و برادرم در پیاده رو، در حال رفتن به سمت منزل بودیم که ناگهان برادرم متوجه حرکات نمایشی یک سواری سوناتای نقره‌ای رنگ شد؛ در یک لحظه تصمیم گرفتم تا از حرکات این ماشین فیلم تهیه نمایم؛ برای همین تلفن همراه خود را در حالت ضبط فیلم قرار داده و در همین لحظه توانستم صحنه تصادف ماشین با تیر چراغ برق را ضبط نمایم. همانطور که در حال ضبط کردن فیلم بودم به طرف ماشین رفته تا با کمک دیگر عابران، سرنشینان داخل ماشین را خارج نماییم اما زمانی که دو سرنشین جوان ماشین را پیاده کردیم متوجه شدیم که آنها در حالت طبیعی قرار نداشته و احتمالا مواد مصرف کرده‌اند. بلافاصله یکی از شهروندان با شماره ۱۱۰ تماس گرفت و موضوع را به پلیس خبر داد اما نمی‌دانم در چه زمانی هر دو سرنشین خودرو تا قبل از رسیدن پلیس، از محل رفته بودند.

با توجه به اظهارات این شهروند، تصاویر به دست آمده از صحنه تصادف خودرو در اختیار کارآگاهان قرار گرفت و کارآگاهان پایگاه سوم با بررسی تصاویر به دست آمده، موفق به شناسایی تصویر دو سرنشین داخل خودرو شدند.تصاویر سرنشینان خودرو در مقابل مالباختگان قرار گرفت و آنها نیز هر دو نفر آنها را به عنوان سارقان وسایل خود مورد شناسایی قرار دادند.

با تایید هویت سارقان از سوی مالباختگان، بلافاصله کارآگاهان پایگاه با بهره گیری از تصاویر به‌دست آمده از متهمان و بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار به بررسی سوابق احتمالی هر دو متهم پرداخته و هر دو نفر آنها را به عنوان سارقان سابقه دار مورد شناسایی قرار دادند. «امیر. ب» و «محمدرضا» که پیش از این در سال‌های ۸۵، ۸۶، ۸۷، ۸۸ و ۹۰ به اتهام ارتکاب جرایم مختلفی از جمله رابطه نامشروع، نگهداری و مصرف مواد و سرقت دستگیر و روانه زندان شده‌اند. با اقدامات پلیسی سرانجام هر دو متهم دستگیر شدند. امیر در اعترافات خود گفت‌: «آن روز من و محمدرضا شیشه زیادی مصرف کرده بودیم و در حالت طبیعی قرار نداشتیم؛ فقط آن لحظه را به یاد دارم که محمدرضا با سرعت بسیار زیادی با تیر برق برخورد کرد و مردم ما را از داخل ماشین بیرون آوردند؛ پس از بیرون کشیده شدن از داخل ماشین، چند لحظه‌ای را در کنار ماشین نشسته بودیم و پس از آن، به سرعت از محل دور شدیم.»

در زمان تحقیقات کارآگاهان جهت شناسایی و دستگیری متهمان، تعدادی دیگر از مالباختگان که آنها نیز غالبا کارآموزان آموزشگاه‌های رانندگی بوده و کیف و وسایل همراهشان در حین آموزش رانندگی به سرقت رفته بود، با مراجعه به پایگاه دوم ضمن طرح شکایت اعلام داشتند که کیف و وسایل شخصی همراه آنها توسط سرنشینان دو خودرومزدا ۳، به رنگ‌های آبی و سفید، سرقت شده که پس از بررسی موضوع مشخص شد که خودروهای مذکور همانند خودرو سوناتای کشف شده به سرقت رفته و متهمان به همان شیوه و شگرد اقدام به سرقت از مالباختگان کرده‌اند.

در جمع‌بندی اطلاعات به دست آمده از این مالباختگان و اعلام مشخصات دو دستگاه خودرو مزدا ۳ به تمامی مراکز انتظامی، مشخص شد که سرقت‌ها در مناطق غرب تهران به‌ویژه در «شهرک قدس»، «کن»، «ستارخان»، «شهرزیبا»، «سردار جنگل»، «نصر» و «گیشا» به‌وقوع پیوسته است. سرهنگ کارآگاه مهرداد یگانه، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران با تایید این خبر از تمامی مالباختگان و شکات احتمالی پرونده دعوت کرد تا جهت طرح یا پیگیری شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی، خیابان زنجان شمالی مراجعه نمایند. همچنین از تمامی شهروندان محترم که از دیگر اقدامات مجرمانه متهمان اطلاعاتی در اختیار دارند درخواست کرد تا از طریق شماره تماس ۶۳۹۵۷۷۷۸ اطلاعات خود را در اختیار کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند.